Jump to content


Fotografije
- - - - -

Molim vas da procitate.....


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 driver

driver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 215 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2009 - 01:53 AM

Ovako ljudi.... Hocu sam da uradim jedno privatno, ali ne bezazleno istrazivanje i da vidim da li bi moglo ovde kod nas u Srbiji da se napravi, tacnije da opstane MTB/DH park....

Samo vas molom nemojte, kao ovde vec neki prisutni da me iskritikujete "kao sto vec jednom jeste", kako otvaram neku glupu temu, jer mi je stvarno stalo da skupim mishljenja svih vas.........

Zeleo bih da cujem vashe mishljenje o tome:

1. Da li je moguce da opstane tako nesto u Srbiji?
2. Da predlozite destinaciju, za koju smatrate najboljom za MTB/DH park u srbiji?
3. Da mi kazete sta biste zeleli od aktivnosti sem bajka tamo (restorani, prenociste, prodavnice...)

U napred vam se zahvaljujem, (onima koji me iole shvataju ozbiljno)...

Pozdrav svim Ciklo bikerima :D
  • 0
Guram bajs pola sata, da bi vozio svega nekoliko sekundi!!!

TO JE PRAVI DOZIVLJAJ!!!
I LUDOST!!!! : )))


Postavljena slika
Postavljena slika

#2 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 27 December 2009 - 05:21 AM

viewtopic.php?f=1&t=2570&p=40247&hilit=park#p40247

:wink:
  • 0

#3 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 27 December 2009 - 10:57 AM

..sve je to ok. ...ali drum je drum...nek se jave planinci..
  • 0

#4 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 27 December 2009 - 11:51 AM

Budimo realni. Srbija kao zemlja nije jos premna da ima bike park. Zasto? Postoji samo jedan jedini razlog. Nema bajkere koji bi posecivali taj park. Da bi neko napravijo bike park treba da racuna preko vikenda na oko 50 i vise ljudi koji bi koristili usluge tog parka, kako bi prak produzijo da radi. XC vozaci ce uvek naci neku putanju u sumi po kojoj ce voziti i nece da plate 15-20e na dan za dnevnu kartu. Ekstremni vozaci BI dali toliko novaca za voznju ali opet koliko su oni. Mozgu da se izbroje prstima coveckog tela. Plus kolika je finansiska moc tih istih ljudi da bi koristili blagodete parka svakog vikenda. Pa cak ne ce imati vremena da se svi skupe odjednom. Eto bas sbog ovoga u Srbiji jos nije vreme da ima bike park. Neznam gde sam gledao na netu statistiku za slovenacke bike parkove. Prosek je bio od 30-80 ljudi po danu u bike parku u zavisnosti za koji park je rec(Kranjska Gora, Pohorje itd itd). U Bugarsku imaju jedan bike park Shambala. Tamo prosecno ima po 15-20 ljudi po danu. Ali u tim zemljama se neguje taj ekstremni deo biciklizma za razliku od Srbije ili MKD. Znaci zavrsni reci su nema bike parka jer nece biti rentabilan
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#5 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 December 2009 - 12:19 PM

Budimo realni. Srbija kao zemlja nije jos premna da ima bike park. Zasto? Postoji samo jedan jedini razlog. Nema bajkere koji bi posecivali taj park. Da bi neko napravijo bike park treba da racuna preko vikenda na oko 50 i vise ljudi koji bi koristili usluge tog parka, kako bi prak produzijo da radi. XC vozaci ce uvek naci neku putanju u sumi po kojoj ce voziti i nece da plate 15-20e na dan za dnevnu kartu. Ekstremni vozaci BI dali toliko novaca za voznju ali opet koliko su oni. Mozgu da se izbroje prstima coveckog tela. Plus kolika je finansiska moc tih istih ljudi da bi koristili blagodete parka svakog vikenda. Pa cak ne ce imati vremena da se svi skupe odjednom. Eto bas sbog ovoga u Srbiji jos nije vreme da ima bike park. Neznam gde sam gledao na netu statistiku za slovenacke bike parkove. Prosek je bio od 30-80 ljudi po danu u bike parku u zavisnosti za koji park je rec(Kranjska Gora, Pohorje itd itd). U Bugarsku imaju jedan bike park Shambala. Tamo prosecno ima po 15-20 ljudi po danu. Ali u tim zemljama se neguje taj ekstremni deo biciklizma za razliku od Srbije ili MKD. Znaci zavrsni reci su nema bike parka jer nece biti rentabilan


nažalost upravo tako stoje stvari :(
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#6 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 27 December 2009 - 09:22 PM

Mislim da taj park ne moze da se napravi u skorije vreme jer nema ko to da finansira, a niko nema profit pa onda nece. Srbija ima jedno 20000 problema precih od toga gde i kako napraviti dh park.
Potencijala ima, ali koliko bi ljudi mesecno proslo kroz taj park. Ko bi to odrzavao i sredjivao ? Ne mogu ni jadnih 300m da postave asflat na delu od zele. mosta pa do stenke na stazi za adu 7 godina, jedva su napravili one staze na NBG (pranje para) a ti oces park a od inicijative nekih bajkera i sl. nema nista. Pa vidi sta se radi po savezu...ali to je nesto drugo vec...
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#7 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 27 December 2009 - 09:32 PM

Da bi park opstao, neko to treba da finansira. Znaci mora da bude neki minimum nivo posecenosti.
To mogu da budu:
- lokalni bajkeri
- strani posetioci.

Domacih biciklista koji bi mogli to da placaju, statisticki predpostavljam da ima najvise u Beogradu (i okolini) i Novom Sadu i okoklini. Ako bi ovi jos trebali da putuju pola dana da bi stigli do parka, broj takvih bi se drasticno smanjio. To nam suzava izbor za lokaciju parka na Avalu/Frusku Goru?

Strancima bi bike park mogao da bude zanimljiv - ovde svakog leta kompanije organizuju "bike vaccation" kako po Alpima, tako i po Turskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Sloveniji... Samo Srbiju niko ne nudi. Cak sam i pomisljao o nekim "varijantama" i "kombinacijama" ali strani bike turisti su dosta "razmazeni", odnosno ocekuju neki standard na koji su navikli (smestaja, transporta, dostupnosti servisa, ako je DH tura, ocekuju ski liftove, itd... Nisam siguran da sve to ima i da lepo sljaka kod nas.
Sem toga, i da se to sve izorganizuje, nisam siguran da bi strani turisti za dva meseca godisnje opravdali troskove izgradnje i odrzavanja parka.

PS: Nadam se da gresim, i da vec na leto mogu dovesti barem moje bajk kompanjone, za pocetak :)
  • 0

#8 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2009 - 09:51 PM

http://www.ciklonaut... ... zacija.htm


Ukoliko obratite paznju na reklame za vecinu zemalja kao holiday destinacije - recimo na eurosport-u, CNN-u i drugim stranim TV programima, videcete da se sve vise u iste ubacuju i delovi voznji bajkovima po prirodi...nebitno koji su bajkovi u pitanju. Dakle, sve se cesce i sve se vise potencira na biciklizmu kao vidu aktivnog odmora i uzivanja po prirodi...Brazil, Spanija i ostali...
Elem - u ovoj zemlji potencijala ima i to velikog - para nema ni za hleb, drzava je vec pocetkom 2009 godine bila pred bankrotom, stoga je nerealno ocekivati bilo sta epohalno od strane iste. Hoce oni da ulazu u Kopaonik - nema vise viza, pa sad - Austrija ili Kop - procenite sami...prosli vikend kada je bilo snega na Kop-u, radile su samo 2 zicare, ali se ski-pass naplacivao u punoj ceni. Toliko o nasima.
Medjutim - ako pogledamo vec pomenutu temu od ranije - CRNA TRAVA i MTB park - lokalna sredina moze dosta toga uraditi sama, sa sopstvenim sredstvima i sopstvenim entuzijazmom na sopstvenoj promociji, kako u zemlji tako i van nje. Siguran sam da bi dosta stranaca iz okolisa ( a mozda i sire - sto da ne ) dolazilo - ako Slovenci bez problema leti dolaze u kolicinama u aqua park u Jagodini - dosli bi i do Crne Trave ili nekog drugog lokaliteta.
Naravno - ovo zahteva i ljude koji hoce da "potegnu" i da se istinski "zrtvuju" za ovu stvar...
Mozda u ovom vremenu nije bas najsrecnije pocinjati nesto ovakvo, ali da treba pokrenuti inicijativu - treba.
Za pocetak bi i ovde u BGD i okolini moglo da se rutiraju i obeleze recimo MTB putanje - od Kosutnjaka koji je tu - prakticno u gradu - pa ka Avali...
Tako dolazimo i do Dunavske rute koja eto - ide i kroz nasu zemlju - da nema interesovanja i ljudi - ne bi sigurno ni prihvatili ovako nesto - prema tome ima mesta i MTB parku, ali pitanje je samo kada ce takva ideja sazreti i biti realizovana...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#9 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 27 December 2009 - 10:39 PM

Nikako mi nije jasno zašto se uopšte potencira izgradnja parka, kad maltene
svako selo u Srbiji južno od Save i Dunava ima uslove za tako nešto sa svojom
mrežom lokalnih puteva i prepreka, potrebno je samo zainteresovati ljude da
se tome posvete i da u tome vide neku korist.
Ja bih recimo bio zainteresovaniji za par dobrih triatlon staza, a ne da se kao
na BG triatlonu dave po nadošlom Dunavu i da gaze bajkovima decu i kučiće.
Ako su sportovi tipa biciklizma (gde se ne vrte velike pare) odlika kulturnih
društava, onda je kristalno jasno da toga svega u Srbiji neće biti ništa još dugo
godina.
Primer: Slovenci su od svojih rečica i potoka napravili vrhunske ribolovačke
destinacije, koje donose značajne prihode, a mi sa sve Savom, Dunavom,
Tisom i moravama, nemamo možda par komercijalnih voda.
I grad veličine Kragujevca nema pokriven bazen.
Mislim, laku noć!
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#10 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2009 - 11:01 PM

nemamo možda par komercijalnih voda.


Heh, naprotiv, skoro sve nase vode su KOMERCIJALIZOVANE - sto u Srbiji u prevodu znaci da se u njih izliva sav "komercijalni" otpad...
A zasto park - "park" kao sam naziv daje cinjenicu da je tu nesto sredjeno, doterano, uredjeno za voznje...
Nije isto, ali drugacije zvuci kada se kaze - hajmo u skate board park nego hajmo da se vozikamo po ulicama...
Naravno, bilo bi lepo da se pocne kao sto sam vec napomenuo makar sa trasiranjem i oznacavanjem...ni na zapadu nisu svuda MTB parkovi, ali je to mnogo bolje organizovano, postoje klubovi i agencije koje stalno organizuju voznje, ali to je zapad...ovde smo to mi sa berze praktikovali malo leti, RIS se takodje trudi...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#11 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2009 - 11:31 PM

Ja sam da se napravi otvorena biciklisticka pista.
  • 0

#12 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 27 December 2009 - 11:37 PM

E Hari to bi bilo super videti, ali vidis da je i ovo prica kao iz naucne fantastike, a kamoli sd o pisti da se krene... Nazalost...
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#13 predator22

predator22
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts
  • LocationBeograd/LHS/22

Postavljeno 27 December 2009 - 11:46 PM

Ja sam da se napravi otvorena biciklisticka pista.

U Beogradu je postojala biciklisticak pista, ali je srusena? Nek me neko ispravi ako nisam u pravu!?
U svakom slucaju bi valjala jedna. 8)
  • 0
Epic < 9800gr.
Postavljena slika

#14 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2009 - 11:52 PM

"...Uz velike napore, u Beogradu je na stadionu Radničkog 1953. izgrađena pista. Kada je posle desetak godina Radnički prodao stadion, uništena je i pista na kojoj su održavani i državni šamionati."

..."Nismo naišli na razumevanje Grada da se napravi jedna zatvorena biciklistička pista na Savskom keju - objašnjava Ranko Marić, sekretar Biciklističkog saveza Beograda i dodaje da se teško možemo porediti i sa zemljama u regionu, a ne evropskim prestonicama."
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#15 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2009 - 12:02 AM

Za pocetak napraviti otvorenu pisu, jer smo od zatvorene piste svetlosnim godnama daleko. Osnovati fond i prikupljati sredstva.
  • 0

#16 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 28 December 2009 - 01:03 PM

morao sam da procistim temu, otisla je skroz u haos i jedan veliki off
  • 0

#17 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 28 December 2009 - 04:36 PM

morao sam da procistim temu, otisla je skroz u haos i jedan veliki off

=D> =D> =D>
  • 0

#18 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 December 2009 - 04:45 PM

morao sam da procistim temu, otisla je skroz u haos i jedan veliki off


tako je i trebalo =D>
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika