Jump to content


Fotografije
- - - - -

Nezgoda na putu-praktična iskustva


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
29 odgovora na ovu temu

#1 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 07 April 2013 - 04:13 PM

Dakle, sezona lagano kreće (za neke nije ni prestajala), biće sve više biciklista na putu, pa ne bi bilo zgoreg navesti neka praktična iskustva tipa, šta raditi ako se desi ovo ili ono.
Kao početak, rekao bih da vam u većini situacija intervencija policije neće biti na korist, naprotiv, osim ako vas, ne daj bože, neko baš direktno ne ugrozi i ošteti. Na primer, ako vam se desi da padnete na putu i povredite se, pa dođe do intervencije saobraćajne policije, ako ste jedini učesnik incidenta ili ne možete da dokažete da je još neko bio kriv, a pošto policija nešto mora da piše, uz povredu ćete zaraditi i prijavicu sudiji za prekršaje, a najverovatnije i kaznu, ma kako vam to sumanuto izgledalo.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#2 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 April 2013 - 06:00 PM

A mozda usput platiti i izlazak policije na uvidjaj... Uzas :(
  • 0

#3 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 07 April 2013 - 07:12 PM

A mozda usput platiti i izlazak policije na uvidjaj... Uzas :(


To sigurno po novom zakonu... n2:smiley-gen017
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#4 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2013 - 04:28 PM

Odlicna tema.
Nema mnogo predloga pa cu na sopstveni rizik sam pokusati, mozda i pomogne nekome, a sve iz licnog iskustva:

1. ako je neko prouzrokovao tvoj pad i povredu, da li laksu ili tezu, imas stetu na bajsu, u svoj mobilni ubaci imena svedoka, br mobilnog, dva svedoka ili vise, ako ti to nisi u stanju, daj svoj mobilni nekome od svedoka da imena svedoka i podatke upise u tvoj mobilni
2. slikaj ti ili ako nisi u stanju daj svoj mobilni nekom od svedoka da fotografise ceo prostor gde se desila nezgoda i objekte koji su ucestvovali u dogadjaju, kola, motor, biciklistu, pesaka, psa…
3. pozvati policiju 011 192 ili se nagoditi sa licem odgovornim za tvoj udes, kako kome odgovara
4. pozvati hitnu pomoc 011 194 ili posle sam otici kod lekara ako si to u stanju
5. sigurno se pitas zasto je pozivanje policije na trecem mestu, pa iz razloga sto ce svedoci otici dok se ti prepires ili ubedjujes sa licem koje je odgovorno za tvoj udes, a i dok policija stigne svedoci ce otici, a bez svedoka je sve mnogo teze ako dodje do sudjenja, a mozda je vinovnik tvog udesa pobegao sa lica mesta i tek su ti tada svedoci potrebni
6. posle sam kontaktirati svedoke i zamoliti ih za saradnju i pomoc, i dostaviti njihova imena policiji ili policajcu koji je zaduzen za tvoj predmet, pre nego sto preda predmet tuziocu, a policija i nije bas revnosna u uzimanju podataka od svedoka, sve rade rutinski i na brzinu
7. posle dobijanja presude, pokrenuti postupak za nadoknadu svih oblika stete protiv osudjenog lica, kako zbog zadobijenih povreda, troskova lecenja i lekova koje ne pokriva socijalno i zdravstveno osiguranje, popravke bajsa kao i utrosenih delova sa sve racunima
8. slucaj ne zastareva 4 godine
9. mozda jos ima korisnih ideja, slobodno dodati :D
  • 0

#5 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2013 - 06:10 PM

Evo nesto i iz mog iskustva...
Pazite se ako vozite uz kuce (kod mene biciklisticka staza veci deo je smestena uz kuce,kao trotoar) ili uz kapiju neke firme,bolnice, parkinga,bilo sta,ljudi ne haju da svirnu,da daju znak da izlaze iz nekog dvorista,da zastanu,retko ko,samo nja napred!
Mene je pokupio dzip tako,sva sreca isao je 5-10 na sat,tek se isparkiravao i jos nije isao u rikverc,vec normalno..ko da me malj tresnuo,sva sreca bez vecih posledica po bajs i mene..
Od tad,gde god vidim ulaz na parking,ili vecu kapiju,usporavam i polako u luku obilazim. Preporucujem da obratite paznju na takva mesta
:-)
  • 0

#6 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 April 2013 - 06:39 PM

Ajmo neka prakticna pitanja na realne situacije na koje ne znam odgovore:

-sta se desava ako dodje do vaseg pada ili povrede zato sto nije ispostovano vase pravo prvenstva, koja su vasa prava i kako postupiti?

-da li biciklista ili pesak ima pravo na nadoknadu stete ako ucestvuje u udesu bez sopstvene krivice?
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 12 April 2013 - 07:23 PM

-da li biciklista ili pesak ima pravo na nadoknadu stete ako ucestvuje u udesu bez sopstvene krivice?

Naravno da imaju. Samo je potrebno da krivac prethodno bude osudjen. Onda u privatnoj tuzbi imas pravo da ga tuzis za nadoknadu stete. Cim je osudjen automatski je kriv tako da se sudis samo oko visine odstete.
  • 0
.

#8 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 12 April 2013 - 08:14 PM

Ako je poznat krivac ne mora da se čeka pravosnažna presuda. Moguće je probati da se zaključi vansudsko poravnanje sa njegovom osiguravajćom kućom i ranije.
  • 0

#9 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 13 April 2013 - 05:27 PM

Naravno da imaju. Samo je potrebno da krivac prethodno bude osudjen. Onda u privatnoj tuzbi imas pravo da ga tuzis za nadoknadu stete. Cim je osudjen automatski je kriv tako da se sudis samo oko visine odstete.

Naravno da uvek imas pravo nekoga da tuzis.
Mene je vise zanimalo oko nadoknade materijalne i nematerijalne stete kao ucesnika u saobracajnoj nezgodi na osnovu obaveznog osiguranja.

Znaci posle udesa i izlaska polocije na lice mesta trebalo bi podici zapisnik (bar je tako kada automobili ucestvuju u nezgodi) i osteceni podnosi zahtev za naplatu stete osiguranju.

Kako je to u slucaju pesaka i/ili bicikliste?
  • 0

#10 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 13 April 2013 - 06:06 PM

Sve je isto kao kad su kola u pitanju.
  • 0

#11 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2013 - 12:26 PM

Iz mog iskustva (sa avatara) uglavnom možete samo da čekate da vam maca dođe na vratanca. Lik me direktno udario na semaforu, na veoma preglednoj raskrsnici, ne poštujući moje prvenstvo. Nije imao dozvolu, bio osuđivan, kola mu nisu bila registrovana. Skoro me ubio. Došla policija, pravili zapisnik, izmerili da sam glavom gulio asfalt 7 m. Hitna pomoć, urgentni. Kopče iznad i ispod oka, posekotina na bradi, krvava cela glava. Otečena vilica, nisam mogao da je zatvorim mesec dana. Levo oko potpuno krvavo i zatvoreno. Dodatne kopče na kolenu. Rame skoro uništeno. Naravno, kako pijem preko litar jogurta dnevno, ništa nije bilo slomljeno, :D "samo" povrede mekih tkiva. Toliko su me puta snimili da je doktor na kraju zabranio dodatne snimke, da me ne ozrače.

Na previjanja sam išao redovno par nedelja. Sve me stalno bolelo, ruku nisam mogao da pomerim, spavanje samo na leđima i to max sat vremena dnevno, dok me bolovi ne probude. Od tog položaja mi i kičma otišla. Fizikalna terapija za rame nekoliko meseci. Puna pokretljivost (na ranijem nivou) lekare ič nije zanimala. Povratio sam je samostalnim vežbama nekih godinu dana kasnije.

Njemu je keva radila u policiji. Nije se nijednom pojavio na suđenju. Jednom me zvao telefonom, da obećava kule i gradove i više ništa. Pobegao u Crnu Goru. Osuđen je na 12 meseci USLOVNO. Dakle, nemoj godinu dana nikoga da ojadiš, posle možeš opet, samo da imaš kola, makar i bez dozvole i registracije. Sudu je dostavio potvrdu da su mu mesečna primanja 10.000 din, nema nikakvu imovinu. Možeš da ga tužiš koliko hoćeš, nema od toga ništa, samo ćeš da platiš troškove suđenja. Njemu ne možeš da naplatiš ništa, kad ga ionako nema. Samo da čekaš da maca dođe na vratanca.

Lik je na suvozačkom mestu vozio mlađeg brata od 12 godina. Dok me krvavog na ulici molio da ne zovem policiju (nisam je ja ni zvao, nisam bio u stanju), pitao sam ga samo šta misli da bi se desilo da je umesto mene na biciklu bio njegov mlađi brat.

Btw, slika na avataru je 2 nedelje posle događaja.
Mogao bih da prenesem i iskustva sa vožnje motora, ali nije tema. :)
  • 0

#12 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 21 April 2013 - 12:31 PM

U breee,kao da te je tenk pregazio,dobro dosao medju zive i ne ponovilo se.
  • 0

#13 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2013 - 12:49 PM

Hvala. A osećaj je bio više kao da je tenk pucao u mene. :)
I ne rekoh da je bajk bio uništen (iskrivljen čelični ram, iskrivljena viljuška, itd).

Poenta - situaciju možete da okrenete u pozitivnu za sebe samo PRE nego što vas neko udari. Posle toga više nikakav savet ne znači ništa, jer će onaj ko vas udari uvek lako da se izvuče, a vama mogu da ostanu ozbiljne i trajne posledice. Još ako ne pijete jogurt...
  • 0

#14 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 21 April 2013 - 12:57 PM

Ja pijem mnogo mleka,ako to nesto znaci :-)
  • 0

#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 21 April 2013 - 01:34 PM

Sve dok ima kalcijuma, nebitno koja je mlecna preradjevina u pitanju. Ja cepam dnevno i po 2L jogurta :D
Jbg, ovakve stvari je tesko ponekad i izbeci koliko god se trudili...
  • 0

#16 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 21 April 2013 - 03:04 PM

Ono što je bitno da uradite je da zovete policiju! Ako niste u stanju to da uradite obavezno prijavite policajcima u Urgentnom centru.

Ja nisam bio u stanju da glavu podignem, niko nije zvao policiju jer su mislili da sam sam pao.

Obavezno nalazi iz urgentnog i zapisnik o saobraćajnoj nesreći.

Dalje se put može znatno razlikovati pa predlažem da kontaktirate nekoga ko zna šta radi. I pazite se advokata, znaju da oderu katastrofa.

BTW. i ja sam advokat. U 2012. sam klijentima naplatio 7 saobraćajki. :) Svi srećni i zadovoljni osim učinilaca. :)

VAŽNO!!! Nije bitno da li su pronašli učinioca!!!!
  • 0

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 21 April 2013 - 04:32 PM

Pojasni malo kada si vec strucnjak ;). Od koga se naplati odsteta kada se ne zna pocinilac?
  • 0
.

#18 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 21 April 2013 - 06:27 PM

od garantnog fonda...

I kada se zna učinilac a nije osiguran takođe štetu nadoknađuje garantni fond.
  • 0

#19 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 April 2013 - 06:36 PM

Ajde objasni to malo detaljnije...

Znaci dodje policija i napravi zapisnik da si se razbio (necijom krivicom?) i sta onda?

Pokupis zapisnik i kome nosis?
  • 0

#20 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 21 April 2013 - 07:08 PM

moj savet vam je da to ne radite sami. Jednostavno garatni fond će vas ozbiljno zakinuti.

Ovo kratko uputstvo ne pišem da bi neko radio po njemu nego da vam dam uvid u proceduru.

Još jednom napiminjem, NEMOJTE TO SAMI DA RADITE! I mene često svi pokušavaju da prevare (da bi me otkačili i da se ne cimaju, štite svoje interese itd.), od saobraćajca preko inspektora do tužilaštva.

Stvari idu ovako.

Uslovi: saobraćajka, najmanje lake telesne povrede, učinilac pobegao, on je kriv (bar delimično) i ne zna se ko je.

1. Prijava policiji - usmeno, na licu mesta ili u UC, ispričate sve lepo i čega se sećate. budite precizni ali nemojte da ukazujete ničim na svoj doprinos saobraćajci.

2. Uzmite zapisnik u Ljermotovoj, Dunav osiguranje, onda potrega za inspektorom koji je preuzeo predmet.

3. SAZNAJTE GDE JE KRIVIČNA PRIJAVA, da li je policija podnela krivičnu prijavu tužilaštvu. Ako nije potrudite se da to urade.

4. Kad ste sigurni da je prijava stigla u tužilaštvo saznajte pod kojim brojem se vodi (Ktn broj). sačekajte oko mesec dana od saobraćajke i tražite potvrdu da se vodi postupak protiv nn lica zbog te saobraćajke. tražite uvid u predmet i fotokopiranje spisa. Kažite da vam treba za garantni fond.

5. dok preduzimate gore navedene radnje brižljivo skupljajte sve nalaze koje imate, snimke i slično. Molite da vam ih daju i kažite za šta vam trebaju. Ako vas nešto boli ne glumite heroje, molite doktore da konstatuje SVE povrede koje imate i da se žalite na bolove.

6. Podnesite zahtev garantnom fondu i priložite svu dokumentaciju koiju ste pribavili. Ovde treba biti vrlo oprezan. Mora sva šteta koju oni pokrivaju da bude precizirana, oni pokušavaju da plate samo ono što moraju. I da njihov formular je smešan i nije dovoljan. Cilj garantnog fonda je da vam što manje plati ili da vma nikako ne plati!

Ovo je otprilike ono što se najčešće radi. Postoje bitne varijacije na temu. Upamtite, možete da slučajno uradite mnogo toga zbog čega ćete ostati bez naknade.
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika